Yaşam

Suyu da tanesi de şifa! Koronavirüs salgını sonrası talep arttı

Koronavirüs vakalarının hızla artmaya devam etmesi sonucu alternatif tıp alanında da tedbirli olmak isteyen vatandaşlar, üst solunum enfeksiyonlarına, burun ve boğazdaki bakteri ve mikroplara karşı etkisiyle bilinen kekiğe olan talebi arttırdı. Talep nedeniyle Düzce'de kekik yağı, suyu ve tanesi yok satıyor.


Kovid-19 Salgını Gıda Tüketim Alışkanlıklarını Değiştiriyor!

Prof. Dr. Nevzat Konar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının, gıda tüketim alışkanlıklarının değişmesine neden olduğunu bildirdi.


Kabızlık (Konstipasyonu) Önleyen Besinler

Hangi besinler kabızlığı önler, kabızlık için hangi yiyecekler beslenmeye eklenmeli? Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, kabızlığı önleyen besinleri anlattı, kabızlığa karşı önerilerde bulundu...


Koronavirüslü hastayla aynı evde yaşıyorsanız...

Koronavirüs hastasıyla aynı evde yaşarken dikkat edilmesi gerekenleri anlatan Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Başkanı Uzm. Dr. Ülkümen Rodoplu, "Koronavirüslü hastanın kaldığı odanın havalandırılması, mutfak ve tuvalet gibi ortak kullanım alanlarında mutlaka maske takılması gerekmektedir" dedi


Moderna'nın koronavirüs aşısının son sonuçları açıklandı

Moderna, son koronavirüs aşı denemelerinde sonuçlarında başarı oranının yüzde 94,1 olduğunu açıkladı. Aşının ciddi koronavirüs vakalarında yüzde 100 etkili olduğunu ifade edildi.


Çinko ve E vitamini deposu! Güçlü bağışıklık için balkabağı tüketin

Beslenme Uzmanı Deniz Zünbülcan, koronavirüs sürecinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için bal kabağının çokça tüketilmesi gerektiğini söyledi. Zünbülcan, bal kabağıyla yapılabilecek yemek önerilerinde de bulundu.


Prof. Dr. Özlenen Özkan'dan koronavirüs aşısı açıklaması

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, üniversite olarak aşı çalışmalarına da girdiklerini ifade ederek, 3-4 hafta içerisinde aşının ne kadar etkili olacağını göreceğiz. Aşı denildiği kadar etkili olursa, tünelin ucunda ışık görüyorum. Bu sürece daha pozitif bakıyorum. Şu an kötü durumda değiliz ama önemli olan herkesin kurallara özen göstermesi.' diye konuştu.


Karantinada Olanlar Evde Ruh Sağlığını Nasıl Koruyabilir?

Covid-19 vaka sayısındaki artış, kısıtlamaları da beraberinde getirdi. Uzman Klinik Psikolog Kübra Bozkurt, karantina olanların ve test sonuçları pozitif çıkanların ruh sağlığı etkilenmemesi için evde nelerin yapılması gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu.


Koronavirüs salgınında yeni vaka sayısı açıklandı

Son dakika... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınında son durumu paylaştı. Bugün 29 bin 281 yeni vaka tespit edildi, 185 koronavirüs hastası ise hayatını kaybetti.


Türk Tabipleri Birliği: Türkiye'de son on yılda AIDS vakalarında yüzde 465 artış oldu


Kalbini seven bu besinleri bol bol tüketsin! Hepsi şifa deposu


Moderna: Corona virüs aşısının ABD ve Avrupa’da acil kullanımı için başvuracağız


Singapurlu bebek antikorlarla dünyaya geldi

Singapurlu kadın, martta hamileyken yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandı, kadının kasımda dünyaya getirdiği bebeğinde antikorlar tespit edildi.


Covid-19'un en erken semptomu keşfedildi: Burunda tuhaf bir his ve aşırı kuruluk

Yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle dünya genelinde vaka sayısı 63 milyonu aşarken, bilim insanları Covid-19’un en erken belirtisini keşfetmiş olabileceklerini açıkladı. İspanya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, Covid-19 hastalarının büyük bir kısmı, hastalığın ateş ve kuru öksürük gibi yaygın semptomlardan önce, “burunlarında garip bir his” ve “aşırı kuruluk” yaşıyor. Bilim insanları, burun semptomlarının ardından tat ve koku kaybının da habercisi olduğunu belirtirken, erken Covid-19 belirtilerinin tespit edilmesinin hastalığın ilerlemeden durdurabilmesine olanak tanıyacağını açıkladı.


Bu besinler sindirimi kolaylaştırıyor, kabızlığı önlüyor!

Günlük yaşamı olumsuz etkileyen sindirim problemlerinden biri olan kabızlık sorununu doğru beslenme düzeni ile çözmek mümkün. Uzmanlar sindirim sistemini hızlandıracak besinler tüketerek kabızlık sorunu ile başa çıkılabileceğini söylüyor. Peki hangi besinler kabızlık sorununa iyi geliyor?


Uzman diyetisyen açıkladı! İşte insanı mutlu eden gıdalar

Yeterli ve dengeli beslenmenin önemine vurgu yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Yıldız Melek Aksoylu, “Az su tüketimi kişiyi mutsuz eder, çalışma kapasitesini düşürür. Aynı zamanda çok fazla kafein tüketimi de mutsuzluğa neden olur. Ancak, muz, nar, kivi, kefir, ıspanak, pırasa, yumurta, yulaf ve ceviz gibi besinler ruh halinizi düzenlemeye yardımcı olan seratonin üretimini sağlayan amino asit triptofan içerir. Vitamin ve mineral açısından zengindir, sizi mutlu eder” dedi.


Koronavirüs Kaygısını Azaltmaya Yönelik Evde Yapılabilecekler

Tüm dünya ülkelerinin mücadele ettiği koronavirüs salgını insanların sağlığını, yaşam tarzını, ekonomik ve sosyal yaşantısını oldukça etkiledi. Vaka sayılarındaki değişimler yeni kısıtlamaları gündeme getirirken, hastalığın getirdiği riskler sebebiyle tedirginlikler arttı. Bu süreçte kişilerin kendi bireysel dünyalarında pozitif kalabilmeleri ve kaygıyla baş edebilmeleri için Kişisel Gelişim Dersleri Eğitmeni Sevgi Keleş öneriler verdi.


Sağlık Bakanlığı SMA Bilim Kurulundan 'Gen tedavisi' açıklaması

Sağlık Bakanlığı SMA Bilim Kurulu, 'Gen tedavisi uygulaması şu an için uygun değil' değerlendirmesinde bulundu.


Batı Tipi Beslenme Mide Kanserine Neden Oluyor!

Mide kanseri, özellikle son yıllarca fazlasıyla arttı. Uzmanlar mide kanserinin artış hızının Batı tarzı beslenme ile doğru orantılı olduğunu düşünüyor. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Pata, önemli bilgiler veriyor.


Bu Belirtiler Beyin Sisini İşaret Ediyor!

Son zamanlarda oldukça sık sık gündeme gelen beyin sisi rahatsızlığı tıpta bir hastalık olarak anılmıyor ancak belirtilerine ve etkilerine dikkat etmek gerekiyor. Beyin sisinin dikkat eksikliği, hafıza gücünün azalması, uyku bozukluğu ve sağlıklı düşünememe gibi belirtilerle ortaya çıktığına dikkat çeken uzmanlar, bu rahatsızlığın aslında başka hastalıkların habercisi olabileceğini belirterek uyarıyor.


Aşı gönüllüsü profesörden gönüllülere uyarı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, aşı çalışmaları için kendisi gibi gönüllü olan vatandaşları uyararak, 'Maske, mesafe, hijyen ve toplu aktivitelere katılmama kuralını ihlal etmememiz gerekiyor. Çünkü aşının ne kadar süre etkili olacağıyla ilgili elimizde bir veri yok' dedi.


İşte Moderna ve Pfizer aşılarının yan etkileri

Amerikan Tabipler Birliği´nden uzmanlar, Moderna ve Pfizer´ın geliştirdiği koronavirüs (Covid-19) aşılarının yan etkilerini açıkladı. Yan etkiler arasında ilk dozda aşının yapıldığı bölgede acı olduğu ifade edilirken; ikinci dozda bazı gönüllülerde, eklem, kas ve baş ağrıları saptandı


Beyin kanaması mı koronavirüs mü? İşte ayırt etmenin tek yolu

Çocuk ve gençlerde ani gelişen ve ağrı kesicilere rağmen geçmeyen baş ağrısının Kovid-19 belirtisi olabileceğine işaret eden Prof. Dr. Derya Uludüz, 72 saatten uzun süren şiddetli baş ağrısının migrenle karıştırılmamasını, özellikle çocuk ve gençler ile erkeklerde bu türden baş ağrısı görülürse mutlaka bir hekime başvurulması gerektiğini söyledi. Beyin kanamasına işaret eden ağrıların da çok şiddetli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uludüz, koronavirüste görülen ağrıların diğer ağrılardan farkını anlattı.


Dr. Mehmet Öz önerdi! Bağışıklığı destekliyor, böbrek taşını önlüyor! Limon suyunun vücuda etkileri


SMA Hastalığında Güncel Tedaviler Çalıştayı düzenlendi

Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Hastalığında Güncel Tedaviler Çalıştayına, SMA Bilim Kurulu üyeleri, Bakanlık yetkilileri ve SMA dernekleri katıldı. SMA Bilim Kurulu üyeleri, kullanılan SMA ilaçlarıyla ilgili verileri paylaştı


CDC’den ürküten iddia: ABD’de vaka sayısı sekiz kat daha fazla olabilir

Ocak ayından bu yana yaklaşık 12,5 milyon corona virüs vakasıyla, 259 bin kişinin hayatını kaybetmesiyle corona virüsten en çok etkilenen ülkelerin başında gelen ABD’de CDC, corona virüs vaka sayısının açıklanandan daha vahim olabileceğini söyledi. ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi CDC, Eylül ayı itibariyle ABD’de vaka sayılarının 53 milyon olabileceğini, bunun da açıklanandan sekiz kat daha fazla olduğunu açıkladı.


Prof. Kadıoğlu: Televizyonda seyrettiğiniz doktorlar, bu yayınlara para vererek çıkıyor


Kovid-19'a karşı geliştirilen AstraZeneca aşısı olan adam dava açtı

Kovid-19'a karşı üzerinde çalışılan AstraZeneca aşısı ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen versiyonu olan Covishield'ın denemesine katılan bir Hindistan vatandaşı, ciddi yan etkiler nedeniyle dava açtı.


Korkutan açıklama: Koronavirüs çocuklarda IQ düşüklüğüne neden olabilir

Çocuk ve gençlerde ani gelişen ve ağrı kesicilere rağmen geçmeyen baş ağrısının Kovid-19 belirtisi olabileceğine işaret eden uzmanlar, belirtili ya da belirtisiz hastada akciğer lezyonu oluşmuşsa bunun, beynin yeterli oksijen alamamasından kaynaklanan nörolojik hasarlara yol açabileceğini, demans hatta 8,5 puana varana kadar IQ düşüklüğüne yol açabileceğini vurguladı.


Bu şikayetler Beyin Sisini işaret ediyor! İşte belirtiler

Son zamanlarda oldukça sık sık gündeme gelen Beyin Sisi rahatsızlığının belirtilerine ve etkilerine dikkat etmek gerekiyor. Beyin sisinin dikkat eksikliği, hafıza gücünün azalması, uyku bozukluğu ve sağlıklı düşünememe gibi belirtilerle ortaya çıktığına dikkat çeken uzmanlar, bu rahatsızlığın aslında başka hastalıkların habercisi olabileceğini belirterek uyarıyor. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, beyin sisi rahatsızlığını işaret eden belirtileri, önlemek için tavsiyelerini ve tedavisi ile ilgili önemli bilgileri paylaştı.


Krema Tadını Aratmıyor: Sütlü Kabak Çorbası

Havalar soğuyunca akla gelen sebzelerden ilki balkabağı oluyor. Kış aylarının turuncu güzeli ile harika bir çorba tarifi veriyoruz.


Koronavirüs salgınında son durum

Son dakika... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınında son durumu paylaştı. Bugün 29 bin 845 yeni vaka tespit edildi, 177 hasta ise hayatını kaybetti. Bu tabloya göre günlük can kaybı sayısı en üst seviyeye ulaştı...


Corona virüs hastalarının karantina süresi daha kısa mı olmalı ?

Corona virüs ile ilgili önceden yapılan araştırmaların yeni analizlerine göre, Covid-19 hastalarının en bulaştırıcı olduğu günlerin semptomlar başlamadan iki gün önce ve semptom tespit edildikten beş gün sonra olduğu açıklandı. Çalışmanın başındaki İskoçya St. Andrews Üniversitesi'nde enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan ve yapılan analize öncülük eden Dr. Müge Çevik, ”Virüs tespitinden dokuz gün sonra hiçbir hastada virüs tespit edilmedi” şeklinde konuştu. Bu durum corona virüs hastalarının 14 günlük karantina süresinin indirilmesi tartışmalarını yeniden gündeme taşıdı.


Başhekim isyan etti: Hakkımızı hiçbirine helal etmiyorum

Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Türedi, kentte hafta sonu sahilde yürüyüş yapan insanlara tepki gösterdi. Türedi, 'İnsanları gördükçe hakkımızı hiçbirine helal etmiyorum.' diye konuştu.


İngilterede koronaya karşı halka D vitamini desteği

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen İngiltere salgınla mücadele kapsamında halka D vitamini takviyesi yapma konusunda karar aldı. İngilterede yaklaşık 2.7 milyon insana D vitamini takviyesinin ücretsiz sağlanacağı açıklandı


Bilim Kurulu Üyesi uyardı! Bu şikayetler 3 haftada geçmezse...

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs hastalarının üçte birinde, bazı çalışmalarda da yüzde 90ı kadarında tat ve koku kaybı oluştuğunu söyledi. Prof. Dr. İlhan, "3 haftadan sonra hala tat ve koku alamama durumu geçmediyse en azından azalma eğiliminde değilse mutlaka bir kulak burun boğaz hekimine başvurulmalı" dedi


Bakan Koca duyurdu: İlk anlaşmayı yaptık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 aşısıyla ilgili ilk anlaşmaları yaptıklarını bildirdi.


Dikkat! Koronavirüsün en erken belirtisi ortaya çıktı

Tüm dünyada hızla yayılan ve can kayıplarına neden olan koronavirüsle ilgili yeni bir belirti daha ortaya çıktı. İspanya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre koronavirüs hastalarının büyük bir kısmı ilk aşamada burunlarında garip bir his” ve “aşırı kuruluk” yaşıyor.


En Sevdiğimiz Albümler Podcast'i

Bu podcast sevdiğimiz şarkıcıların, grupların en sevdiğimiz albümleri hakkında. Diskografileri içinde onların bir albümlerini mutlaka daha özel bir yere koyar ve dinleriz. Mesela Şebnem Ferah'ı çok severiz ama 'Kadın' albümünün yeri bambaşkadır hayatımızda ve o albümü ayrı severiz. 'En Sevdiğimiz Albümler' podcastinde sizlere çok özel albümlerden bahsettim. Dinleyin bakalım sizler için de özeller mi? Mahmure Müzik yazarı Sevil Erdoğan...


Corona virüs akciğerlerde 3 aydan daha uzun sürebilen hasara neden oluyor: Yeni yöntemle ilk kez görüntülendi

İngiltere’de yer alan Oxford üniversitesi’nden bilim insanları yeni tip corona virüsün (Covid-19) akciğerlerde neden olduğu hasarı ilk kez yeni bir MRI yöntemiyle görüntüledi. Ksenon gazının kullanıldığı taramalarla, normal yöntemlerde görülmeyen uzun süreli kalıcı akciğer hasarı kanıtlanmış oldu. Bilim insanları, Covid-19’a yakalanan insanların yüzde 10’ununda, 3 aydır daha uzun bir süredir görülen akciğer anormalliklerinin göründüğünü açıkladı.


Kesin koruyor! Ama hangisi?

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği tarafından düzenlenen Pandeminin E Hali, Eczacılıkta Güncel Gelişmeler Sempozyumu gerçekleşti. Sempozyumda konuşan Prof. Dr. Mustafa Cankurtaran, "Maske kesin koruyor" diyerek, vatandaşları N95, FF2 ve FF3 gibi özellikli maskeler kullanmak yerine cerrahi maske kullanmaya çağırdı. Prof. Dr. Cankurtaran, bu kış bağışıklığın korunmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Egzersiz, uyku, dengeli beslenme ve...


Rusya’dan AstraZeneca/Oxford’a: Aşınızın etkinliğini artırmak için bizimkiyle karıştırın

Dünya genelinde yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyon 437 bini aşarken, Covid-19’a karşı aşı çalışmalarında sona yaklaşılıyor. Bununla birlikte klinik denemelerinde hata yaptığını açıklayan AstraZenaca/Oxford aşısının güvenliği sorgulanmaya devam ediyor. AstraZeneca CEO’su dozlama hatası sonucu elde edilen yüksek etkinlik oranını doğrulamak için ek klinik deneme yapabileceğini açıkladı. Ardından yüzde 95 oranında etkinliğe sahip Rus bilim insanlarından, “Yeni denemelerinizde aşınızın etkinliğini artırmak için dozlarınızı Sputnik V ile karıştırın” yanıtı geldi.


Koronavirüsü evde geçiriyorsanız bu kurallara dikkat!

Hastanelerde tedavi altında olan hastalar kadar, COVID-19’u hekim kontrolünde evde geçiren hastalar da oldukça yaygın. Peki bu hastalar evde nasıl davranmalı, diğer aile bireyleri kendilerini nasıl korumalı?


Akciğerleri temizliyor, solunumu rahatlatıyor! Koronavirüs sürecinde bu karışıma talep arttı

Koronavirüs salgınının hızla yayılması ve kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte, bağışıklık sistemini güçlendirmek için arayışa geçen vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği udi hindi yağında talebe yetişmekte güçlük yaşanıyor.


Koronavirüslü kişilerle temas edenler ne yapmalı? Uzman isim madde madde sıraladı

Uzmanlar koronavirüs salgınından korunmanın en önemli kurallarından birinin sosyal mesafe olduğunu söylüyor. COVID-19 tanısı almış kişiyle temas kurmak en büyük bulaş nedenlerinden biri. Peki COVID-19 tanısı almış kişilerle temas edenler nelere dikkat etmeli? Uzman isim madde madde anlattı.


Grip, KOAH, bronşit ve koronavirüse karşı koruyucu etkisi var! Kışa girerken satışlar patladı

Kış mevsimine sayılı günler kala koronavirüs, grip ve soğuk algınlıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen vatandaşlar, propolise talebi artırdı.


Sağlık Bakanlığı SMA Bilim Kurulu: Gen tedavisine dair kanıtlar henüz yeterli düzeyde değil, uygulanması şu an için uygun değil


Kur makası yine kriz yarattı: Şirketler ilaç vermiyor

"Ülkemizde kronikleşen ilaç krizinin kesin çözümü, yerli ilaç sanayisinin kalkındırılması ve dışa bağımlılığın minimuma indirilmesidir"


12 bin kişinin alınacağını duyuran Sağlık Bakanlığı’na: 100 bin sağlıkçı alınmalı

Sağlık Bakanlığı’nın 12 bin sağlık personelinin atanacağını açıklamasına sağlıkçılardan tepki geldi


Çinko, E, A vitaminleri içeriyor... Uzmanlar 'güçlü bağışıklık' için tavsiye ediyor

Uzmanlar koronavirüs sürecinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için bal kabağının çokça tüketilmesi gerektiğini söyledi.